Bolest hlavy z pohledu fyzioterapeuta
Bolesti v oblasti hlavy jsou pacienty vnímány jako nejvíce obtěžující, jelikož není mnoho možností jak si ulevit a subjektivně nejvíce zaměřujeme pozornost na tento tip bolesti.Právě bolest hlavy nejvíce ovlivňuje schopnost soustědění, pracovní výkonnost a náladu.
Většinou pacient využije analgetika (brufen, ibalgin) které bolest utlí ale příčinu nevyřeší.
Tipy bolesti hlavy umíme rozdělit na bolest explozivní (pocitově se mu jde hlava „rozkočit“), implozivní (hlava ve „svěráku“, bodavé bolesti na konkrétních místech) a retrookulární (bolest za okem a chce si pocitově vyjmout oko z hlavy).
Rozlišujeme 300 možných příčin bolestí hlavy, většina se však nakonec zařadí do jedné ze 3 velkých skupin – migrény, bolesti hlavy spojené s krční páteří nebo tenzní bolesti hlavy
Jelikož je tento článek nazván bolest hlavy z pohledu fyzioterapeuta budeme se dále věnovat jen tenzní bolesti hlavy a bolesti hlavy spojené s krční páteří.
Tenzní bolesti hlavy
se řadí mezi primární bolesti, což znamená, že při vyšetření se nenajdou žádné strukturální poruchy. Typicky jsou to bolesti v záhlaví, spáncích, v oblasti čela nebo za očima. Jedním z nejčastějších důvodů vzniku tenzní bolesti hlavy:
- Funkční poruchy krční páteře
- Špatné držení těla = zvýšené napětí a ztuhlost svalů
- Stres, emoce
- Funkční poruchy žvíkacích svalů
- Problematika z oblasti čestného kloubu
- Únava očí
- Fyzické a psychické vypětí
- a další;
Bolest hlavy spojená s krční páteři
Řadí se mezi sekundární bolesti a je v populaci u lidí trpících bolestí hlavy velmi častá. Typické pro ni je jednostranná bolestivost, přičemž se bolest zhoršuje pohybem krku, při nepřirozené pozici hlavy nebo při tlaku na svaly v okolí lebky.
Obě tyto kategorie se navzájem prolínají, protože nacházíme původ bolesti v pohybové soustavě.
Několika hodinové práce u počítače, dlouhé sezení za volantem, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nás nutí držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu.
Toto dlouhodobé statické držení krční páteře vede k výraznému přetěžování svalů v oblasti zátylku a horní krční páteře. Vzpřimovače jsou pro své přetížení často na dotek velmi citlivé (nalezneme je na spodní části lebky). Ne náhodou máme často pocit, jakoby bolest vystřelovala odspodu hlavy dopředu na čelo či za oči.
Takovým přetěžováním vznikají ve svalech myofasciální trigger pointy, neboly spoušťové body, což jsou palpačně bolestivé body, které palpujeme jako ohraničené tužší uzlíky.
Nejčastěji zasažené svaly, jejich spoušťové body a místo vyzařované bolesti:
Trapézový sval |
Zvedač hlavy |
Krátké extenzory hlavy a krku |
Žvýkací sval |
Je třeba brát na vědomí, že příčina vzniku takového trigger pointu je většinou provázána do celého těla, proto nestačí pouze „uvolnit bolestivé místo“ a je vybaveno. Kdybychom měli takový přístup, bolestivý bod se tam po čase vrátí a pacient se točí v bludném kruhu rehabilitací a fyzioterapii:)
Další možné příčiny bolesti hlavy:
1. Blokáda horních žeber (1.-3. žebro) – u dysfunčkních prsních svalů (zkrácené nebo oslabené) může dojít následkem špatné postury, špatné spánkové pozice nebo prudkým trhnutím při zvedání břemene k „zablokování žebra“. Reflexně se vyvolá zvýšené napětí ve svalech v typických vzorcích a typické projevy zablokovaných horních žeber je bolest hlavy.
2. Čelustní kloub – Čelistní kloub patří mezi nejvytíženější klouby těla a má velký vliv na téměř celé jeho nastavení. Bolest je nejčastěji lokalizována v místě kloubu, ale může se šířit do ucha, čelisti, krku a hlavně do hlavy čímž imituje migrény nebo tenzní bolesti. Při poruše čelistního kloubu se často setkáváme s tinnitusem (pískání, šumění v uchu). Zvýšené napětí žvýkacích svalů a blokáda čelistního kloubu spolu velmi úzko souvisí a často se doprovázejí. Obě funkční poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám.
3. Pánevní dno a kostrč – Syndrom kostrče způsobuje anatomické zkrácení svalových vláken nebo zvýšené napětí svalů upínajících se ke kostrči. v důsledku úrazu. Toto zkrácení nebyly hypertonus bývá asymetrické a táhne kostrč k jedné straně. Následně vzniká blokáda křížokyčelního kloubu (tzv. SI – sakroiliakální kloub), která omezuje pohyblivost v bederních kloubech. Dále se napětí přenáší tzv. svalovými smyčkami nahoru do páteře a často způsobuje bolesti hlavy imitující migrénu.
Co s tím?
- Na prvním místě je důležité si začít uvědomovat pozici naší hlavy během dne. Více o korekci a zatížení krční páteře jsme a věnovali v článku:https://prophysio.cz/bolesti-za-krkem-smartfony-text-neck/
- Pravidelně měnit pracovní pozici
- Strečing krku
- Nezatínat zuby během dne a noci
- Navštívit fyzioterapeuta věnující se téhle problematice 🙂