Rozdíl mezi masérem, trenérem a fyzioterapeutem

 

V dnešní době čím dál více lidí trápí bolesti zad, krku nebo hlavy což je často způsobeno sedavým zaměstnáním a leností lidí. Často lidé nevědí, ke komu s takovými problémy jít, proto zde chci stručně uvést na správnou míru rozdíl mezi službami maséra, fyzioterapeuta a trenéra.

MASÉR – Maséři jsou lidi se střední odborní školou, nebo absolventi kurzů různých druhů masáží. Masáží se docílí relaxace a uvolnění svalů, což je dobré, ale příčina bolestí se tak nevyřeší. Taktéž někteří maséři umí „odblokovat“ páteř ale opět – příčinu blokády nevyřeší.

TRÉNER – Trenéři jsou absolventi kurzů trenérstva nebo vysokoškolského bakalářského studia. Dobře zkušený trenér ví, které svaly uvolnit a které posílit, aby bolest v dané oblasti povolila. Většina trenérů se ale soustřeďuje na formování postavy, a to buď ve formě hubnutí a posílení, přičemž ke každému klientovi přistupují individuálně.

FYZIOTERAPEUT – Fyzioterapeuti jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé s bakalářským nebo magisterským titulem, kteří mají povinnost od státu se celoživotně vzdělávat ve formě kurzů. Fyzioterapeuti se na klienta dívají jako na celek, ne jen na oblast s daným problémem. Proto na začátku terapie si pacienta/klienta vždy vyšetří a následně hledají příčinu vzniku bolesti. S využitím různých metodik (měkké techniky, mobilizace, centrace, reedukace pohybových stereotypů, metody na neurofyziologickém podklade a jiné) odstraní příčinu bolesti a následně řeší prevenci. Ta může pozůstávat ze změny pohybových stereotypů, úpravy ergonomie v práci a doma, nebo ovlivnění statiky těla.

 

Tímto článkem ale netvrdím, že by lidi měli chodit jenom na fyzioterapii. To určitě ne, protože často pomůže se odreagovat při relaxační masáži a bolesti odezní. Jenže když je člověk po úraze anebo má vyhřezlou ploténku, masáží se nic nevyřeší. Taktéž když člověk chce cvičit správně, je dobré využít služeb trenérů. Správně cíleným tréninkem lze předejít vzniku bolesti zad, ramen nebo jiných problémů z pohybového aparátu. Tím chci tedy povědět, že nejdůležitější je profesionální přístup a řešení příčiny, ne důsledků potíží.