Čelistní kloub a problémy s ním
Temporomandibulární kloub, neboli čelistní kloub (TMK) je jedním z nejpoužívanějších kloubů v lidském těle. Tento kloub je používán při mluvení, žvýkání, zívání, polykání a řadě dalších činností během dne a někdy i v noci. Frekvence pohybů v TMK je kolem 1500-2000krát za den, proto jakákoli nesrovnalost nebo dysfunkce se projeví ať už v bolestí v oblasti čelistního kloubu, hlavy, krku nebo uší.
Nejčastěji se problémy projevují mezi 20-40.rokem života. Některé studie uvádějí, že až 30% populace má nejméně jeden ze symptomů dysfunkce TMK, přičemž jen 5% populace vyhledává pomoc a ošetření.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky dysfunkce TMK patří:
- Zvukové fenomény (loupání, skřípání, drásoty, pukání)
- Bolesti hlavy, migrény
- Omezený pohyb čelisti nebo zamknutí čelisti v otevřené nebo zavřené poloze
- Tinnitus (pískání, šumění v uších)
- Bolest v oblasti žvýkacích svalů nebo přímo v oblasti kloubu
- Porucha polykání
- Závrať
Příčiny
Stres
Mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující činnost čelistního kloubu je stres a adaptace na něj. Nervové vypětí vede k silnému skusu zubů, okusování tužek, nehtů, vnitra tváře, skřípání zuby (bruxismus) ve dne nebo v noci. To vše vede k bolestivým spasmům žvýkacích svalů a mikrotraumatům v oblasti kloubu. Právě zmiňovaný noční bruxismus často způsobuje bolesti hlavy ráno po probuzení. Hlava nejčastěji bolí v oblasti spánků, čelistního kloubu, čela a za očima.
Během dne by měly být zuby spojeny jen 17 minut. Zkuste si to někdy porovnat se svým dnem 😊
Chabá postura – předsunuté držení hlavy
Čelistní kloub je umístěn v těsné blízkosti krční páteře a lebky. Špatné držení těla, zejména předsunutá hlava a kulatá záda, může vytvářet napětí a nerovnováhu ve svalech krku a šíje, což může přímo ovlivňovat funkci a postavení TMK.
Napětí a dysbalance ve svalech krku, ramen a zad se mohou přenášet až do oblasti hlavy a čelistí, což může vést k přetížení a dysfunkci TMK. Špatné držení těla ovlivňuje celkovou biomechaniku pohybu. To může vést k neefektivnímu a asymetrickému pohybu čelistí při žvýkání a mluvení, což může dlouhodobě přispívat k přetížení a dysfunkci TMK. Špatná postura taktéž často vede k omezenému a povrchnímu dýchání. To může způsobit napětí ve svalech krku a hrudníku, což může opět ovlivňovat oblast čelistního kloubu.
Zubní zákroky
Některé zákroky vyžadují dlouhodobé otevření úst, což může vést k přetížení svalů a vazů TMK, způsobit bolest a nepohodlí. Pokud po zákroku, jako je například nasazení korunky nebo můstku, není skus správně nastaven, může to vést k nerovnováze v TMK a následným problémům.
Vytržení zubu, zvláště pokud jde o zub moudrosti, může způsobit trauma v oblasti čelisti a ovlivnit funkci TMK.I když ortodontická léčba může zlepšit skus a celkové zdraví ústní dutiny, v některých případech může vést k dočasnému nebo trvalému nepohodlí v TMK.
ORL (opakující záněty dutin, uší, tinnitus)
Souvislost mezi ORL problematikou a poruchami čelistního kloubu je komplexní a obousměrná. Problémy v jedné oblasti mohou ovlivňovat a zhoršovat problémy v druhé. Zde je několik příkladů:
- Zánět středního ucha: Zánět se může šířit do blízkých oblastí, včetně čelistního kloubu, a způsobit bolest a omezení pohybu.
- Zvětšené nosní mandle: Mohou vést ke změnám v dýchání a poloze jazyka, což může nepříznivě ovlivnit čelistní kloub a způsobit problémy se skusem.
- Operace v oblasti ucha, nosu a krku: Jizvy po operacích mohou omezit pohyblivost čelisti a způsobit bolest.
Neurologické příčiny (bolest hlavy, migrény, problém s krční páteří)
Zde chci zmínit hlavně spojitost mezi bolestí hlavy neurologické příčiny a dysfunkcí čelistního kloubu. Migréna je často sprevádzaná bolesťou v oblasti čeľuste a spánkov. Zvýšené napätie svalov počas migrény môže zhoršiť dysfunkciu čeľustného kĺbu. Napäťová bolesť hlavy: Chronické napätie svalov v oblasti hlavy a krku môže viesť k preťaženiu čeľustného kĺbu a zhoršiť jeho funkciu.Také je třeba zmínit trigeminální neuralgii, protože toto onemocnění postihuje trojklanný nerv, který inervuje i čelistní kloub. Intenzivní bolest v oblasti obličeje může být mylně považována za problém s čelistním kloubem.
Fyzioterapie čelistního kloubu
Fyzioterapie čelistního kloub, je proces zaměřený na obnovení funkce a zmírnění bolesti v oblasti čelisti a obličeje. Speciálně vyškolený fyzioterapeut provede kompletní vyšetření temporomandibulárního kloubu, krční páteře, svalů a fascii v dané oblasti. Pomocí testu se zjistí příčina, buď se jedná přímo o poruchu kloubu nebo je problém ve svalech v oblasti obličeje nebo krku. Následuje terapie sestávající z manuálního ošetření, mobilizace, edukace a cvičení.
U nás v centru sa na danú problematiku specializuje Anna Štefflová jak v ordinaci Raisova tak Bulharská.