Fyzioterapie nohy a podologie
“Naše nohy jsou jako základy budovy, ale základy našeho těla se také musí pohybovat. Aby bylo možné se vypořádat s obrovským každodenním zatížením, bylo chodidlo vytvořeno z 26 kostí. Při chůzi každá noha narazí na zem reakční silou až trojnásobkem vaší váhy. Když běžíte, jde to až sedmkrát. To je pro průměrného člověka více než půl tuny síly. Pokud se klouby na chodidle vychýlí (subluxují), tato síla pak ovlivní vaše vazy, šlachy, svaly a klouby způsobem, pro který nejsou navrženy.”
Funkce nohy
Samotné funkce nohy jsou spojeny s tím, že nám noha zajišťuje kontakt s podložkou. Jsou to statika, dynamika, stabilita a vnímání polohy, pohybu aj. pomocí receptorů. Noha se tedy dokáže zpevnit a funguje jako tlumič nárazů. Její vliv na celé tělo je veliký, jelikož nohy slouží jako opora pro vzpřímené držení těla. Klenba nožní funguje jako pružina i tlumič zároveň. Proto při výrazném plochonoží pozorujeme u pacientů bolesti zad, neboť nedochází k tlumení otřesů těla a jejich páteř tím pádem trpí.
Na nohe rozoznávame základné dve klenby: podélná a příčná.
Na udržení podélné a příčné klenby se podílejí tři faktory: Tvar kostí nohy a jejich architektonika, vazivový systém nohy a svaly nohy. Když selhá jeden nebo více faktorů, dochází k deformaci nohy a narušení funkce.
V případě přirozeného porodu se fyzioterapie zaměřuje na oblast pánevního dna a jeho správné uvědomování si a zapojování. Také pracujeme na správném držení těla, které následně vede ke zlepšení stereotypů a zabránění zbytečných bolestivých stavů.
Základní deformity nohy
Mezi základní vady, deformity a problémy nohou, které zle řešit fyzioterapii patří:
- podélně či příčně plochá noha;
- hallux valgus;
- metatarsalgie (Mortonův neurom);
- vbočené kotníky;
- plantární fascitída;
- nestabilní kotník;
- zánět okostice;
- bolesti kloubů (kotník, koleno, kyčel) a jiné.
Jak probíhá vyšetření fyzioterapeutem / podologem
Každá noha si zaslouží individuální posouzení a proto je součástí terapie vyšetření celého těla v různých pozicích, zhodnocení stoje a stability, chůze a dynamiky a také funkčnosti jednotlivých kloubů dolních končetin. Následuje vyšetření otisku chodidel na podoskopu, konzultace vašeho obutí (běžné, sportovní nebo zdravotní boty, ale i již sešlapané boty a dosud nošené ortopedické vložky) a aktivní terapie cílená na dolní končetinu s aktivní spoluprací klienta.